Strona główna Komunikacja Jaśniej na Trockiej i Borzymowskiej

Jaśniej na Trockiej i Borzymowskiej

fot. Zarząd Dróg Miejskich

Na ulicach Trockiej i Borzymowskiej kończą się prace związane z kompleksową modernizacją oświetlenia w mieście. Stare, betonowe słupy zastępowane są nowoczesnymi, stalowymi, na których trwa zawieszanie ledowych opraw.

Modernizacja rozpoczęła się w październiku. Prace prowadzone są w ciągu ulic Trockiej i Borzymowskiej, postępują od ul. Radzymińskiej w kierunku ul. św. Wincentego. To właśnie ten 1,5-kilometrowy odcinek jest wyposażany w nowe oświetlenie.

Na fragmencie od ul. Gościeradowskiej do ul. św. Wincentego dopiero kończy się „chowanie” w ziemi przewodów układanych w specjalnych niebieskich osłonach. Na pozostałej długości nowe słupy oświetleniowe już stoją. W sumie drogowcy zainstalują ich 65. Zastąpią tyle samo betonowych konstrukcji (zostaną zdemontowane w ostatniej kolejności), które były już w złym stanie technicznym. Dzięki temu zminimalizuje się ryzyko wystąpienia awarii oświetlenia.

Ostatnim etapem przy tego rodzaju inwestycjach jest montaż nowych opraw. W LED-y została już wyposażona znaczna większość wstawionych latarni – codziennie montowane są kolejne oprawy. Łącznie na słupach zawiśnie 107 lamp ledowych, które zastąpią dotychczasowych 69 sodowych. Dzięki temu po zmroku będzie jaśniej. Zmniejszy się także zużycie energii elektrycznej. Przed modernizacją roczny pobór prądu wynosił ok. 69,8 MWh, po wymianie lamp powinien spaść do ok. 26,6 MWh. Tym samym roczna oszczędność energii elektrycznej wyniesie ok. 43,2 MWh (spadek o 62 proc.).

„Modernizacja oświetlenia w ciągu ulic Trockiej i Borzymowskiej powinna zakończyć się w połowie grudnia. Ponieważ prace wykonuje miejski Zakładu Remontów i Konserwacji Dróg, który ze względu na pandemię koronawirusa boryka się z problemami kadrowymi, termin ten może zostać wydłużony” – informuje Zarząd Dróg Miejskich.