Strona główna Aktualności Okazja! Bratki z przystanków będzie można wziąć za darmo

Okazja! Bratki z przystanków będzie można wziąć za darmo

fot. Canva.com

Bratki z przystankowych kwietników będzie można dostać 9 czerwca (czwartek) od rana na siedmiu pętlach komunikacji miejskiej. „Zmieniamy kwiaty na letnie, ale wiosenne bratki mogą dostać drugie życie na balkonach i w ogródkach warszawiaków” – tłumaczy Zarząd Oczyszczania Miasta.

Wiosenne bratki zastąpią letnie begonie i pelargonie. Część bratków jest nadal w dobrej kondycji i mogą dostać drugie życie w ogródkach lub na balkonach warszawiaków. Tak, jak w zeszłym roku, Zarząd Oczyszczania Miasta zaprasza do przygarnięcia kwiatów z pętli autobusowych i tramwajowych.

Osoby chętne do adopcji kwiatów powinny mieć ze sobą pojemniki do transportu roślin. Bratki będzie można zabrać bezpośrednio z piętrowych kwietników lub od pracowników firmy ogrodniczej.

Bratki nie mają dużych wymagań, wystarczy im uniwersalna ziemia ogrodowa. Podłoże powinno być żyzne i dobrze przepuszczalne, stale wilgotne. Podczas podlewania wodę należy kierować bezpośrednio do ziemi lub na podstawkę doniczki, omijając liście i kwiaty. Najlepszą porą do podlewania jest wczesny ranek – w ciągu dnia słońce osusza roślinę, a nadmiar wilgoci odparowuje.

Żeby bratki długo kwitły, trzeba usuwać przekwitające kwiaty. Dzięki temu prostemu zabiegowi roślina nie będzie tracić sił na zawiązywanie nasion, a zacznie wytwarzać nowe pąki kwiatowe. Warto też obrywać obumierające listki, na których mogą pojawić się plamy lub inne objawy chorobowe.

Bratki będą rozdawane 9 czerwca (czwartek) od godz. 7 rano do ostatniej rośliny na pętlach:

  • Bródno-Podgrodzie
  • Wilanów
  • Szczęśliwice
  • Nowe Bemowo
  • Esperanto
  • Żerań FSO
  • Rondo Wiatraczna