Strona główna Wydarzenia Turniej szachowy dla młodych graczy

Turniej szachowy dla młodych graczy

fot. materiały prasowe

Finał turnieju „Edukacja przez Szachy w Szkole” odbywa się dziś na terenie hali Torwar przy ul. Łazienkowskiej.

Blisko 700 dzieci z klas I-III szkół podstawowych z całej Polski powalczy o tytuł mistrzowski w klasyfikacji indywidualnej, grupowej oraz w kategorii warszawskiej. Celem rozgrywek jest przede wszystkim integracja szkół, uczniów, nauczycieli i środowisk, zaangażowanych w program, a także wyłonienie najbardziej aktywnych uczestników projektu.

W blisko połowie stołecznych szkół podstawowych odbywają się zajęcia szachowe dla najmłodszych uczniów – większość z nich jest organizowana w ramach miejskiego programu „WARS i SAWA grają w szachy”. Projekt obejmuje jedną godzinę nauki gry w szachy tygodniowo, w dwuletnim cyklu. Zajęcia prowadzone są przez odpowiednio przeszkolonego nauczyciela, a cały program jest przygotowany z myślą o uczniach klas I-III szkół podstawowych.

– Już blisko 10 lat w miejskich placówkach oświatowych organizujemy zajęcia szachowe dla dzieci. Obecnie, w warszawskich szkołach podstawowych nauką gry objętych jest łącznie blisko 8 tys. uczniów, w tym blisko 7 tys. to dzieci z klas I-III szkół podstawowych, które uczestniczą w projekcie „WARS i SAWA grają w szachy” – informuje Renata Kaznowska, zastępca prezydenta Warszawy.

Szkoły, które zgłoszą się do programu mogą liczyć m.in. na szkolenia dla nauczycieli z metodyki nauczania gry w szachy organizowane przez Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń (WCIES) – dotychczas skorzystało z nich już ponad 600 warszawskich pedagogów.

Jakie są korzyści z nauki gry w szachy? – Uczą skupienia, strategicznego myślenia, wpływają na szybkość uczenia się. Dlatego bardzo cieszy nas fakt, że w następnym roku szkolnym ponad 70 proc. warszawskich szkół podstawowych zamierza kontynuować lub wprowadzić edukację szachową – dodaje wiceprezydent.